Skip to content

124 De Kalb Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 2023

Last Sale Price
$1,399,000
Last Sale Date
Oct 3, 2023

Property Information

Block12007
Lot24.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page120

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-2U-G
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$361,700
41%
Improvement Value:$751,900
85%
Total Assessment$888,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,829-0.6%
2024$19,953
Property History

Property Sale

Sale
$1,399,000

From:

To:

DeedBook 9794, Page 820NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded1/8/2024

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

DeedBook 9709, Page 57Recorded11/10/2022