Skip to content

273 Terrace Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 2006
Church/Charitable

Last Sale Price
$653,000
Last Sale Date
Sep 2, 2007

Property Information

Block1201
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page12

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B+F-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
22%
Improvement Value:$663,600
78%
Total Assessment$853,600

Sale
$653,000
DeedBook 8298, Page 333

Property Built

Built

Year Built: 2006