Skip to content

212 Terrace Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 2018

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 28, 2019

Property Information

Block1202
Lot3.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page12

Building Details

Building Class---
Description3S-B&F-2U-G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,331
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
20%
Improvement Value:$760,000
80%
Total Assessment$950,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,214-0.6%
2024$21,347+84.3%
2023$11,581-0.4%
2022$11,624+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$878,000

From:

To:

Sq Ft3,331DeedBook 8326, Page 886NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded7/25/2018

Property Built

Built

Year Built: 2018