Skip to content

492 Liberty Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 2019

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Jun 19, 2019

Property Information

Block1203
Lot7.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page12

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-2U-G2
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage3,300
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$423,000
55%
Improvement Value:$502,000
65%
Total Assessment$774,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,292-0.6%
2024$17,401+40.1%
2023$12,421-0.4%
2022$12,468-26.4%
Property History

Property Sale

Sale
$800,000

From:

To:

Sq Ft3,300DeedBook 9413, Page 621Recorded7/1/2019

Property Built

Built

Year Built: 2019