Skip to content

500 Liberty Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 2016

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 14, 2023

Property Information

Block1203
Lot9.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page12

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-D-2U-G2
Dwellings---
ZoningR-1
Sq Footage3,878
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
26%
Improvement Value:$546,100
74%
Total Assessment$736,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,437-0.6%
2024$16,540+80.2%
2023$9,180-0.4%
2022$9,214+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$750,000

From:

To:

DeedBook 9186, Page 705NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded3/17/2017

Property Built

Built

Year Built: 2016