Skip to content

226 Academy St.Jersey City, NJ 07306

Built 1870

Last Sale Date
Dec 23, 2004

Property Information

Block12204
Lot17.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page122

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,658
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$482,000
73%
Improvement Value:$177,200
27%
Total Assessment$659,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,720-0.6%
2024$14,812+40.1%
2023$10,574-0.4%
2022$10,613+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 7427, Page 79

Property Built

Built

Year Built: 1870