Skip to content

432 Wayne St.(Unit C0201)Jersey City, NJ 07302

Built 1912

Last Sale Price
$399,000
Last Sale Date
Jun 1, 2021

Property Information

Block12306
Lot9
QualifierC0201
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page123

Building Details

Building Class---
Description3S+BT-6U-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage872
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
17%
Improvement Value:$318,300
90%
Total Assessment$354,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,925-0.4%
2024$7,959+5.9%
2023$7,517
Property History

Property Sale

Sale
$399,000
DeedBook 9577, Page 227

Property Sale

Sale
$399,000
Sq Ft872DeedBook 9577, Page 227Recorded6/25/2021

Property Built

Built

Year Built: 1912