Skip to content

30 Vroom St.Jersey City, NJ 07305

Built 2024
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 11, 2022

Property Information

Block12308
Lot21.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page123

Building Details

Building Class---
Description6S-RC-30U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,359,000
46%
Improvement Value:$2,745,600
54%
Total Assessment$5,104,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$93,574+47.7%
2024$63,334
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2024