Skip to content

153 Academy St.Jersey City, NJ

Built 1900
Apartment
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 11, 2024

Property Information

Block12309
Lot2.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page123

Building Details

Building Class---
Description3S+BT-B&F-6U

Assessment

Land Value:$330,000
48%
Improvement Value:$363,000
52%
Total Assessment$693,000

Sale
$1
DeedBook 9108, Page 531

Property Built

Built

Year Built: 1900