Skip to content

349 Wayne StreetJersey City, NJ 07302

Built 1980

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jul 25, 2013

Property Information

Block12503
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page125

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-1U-H
Dwellings1
ZoningI-3
Sq Footage1,464
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,300
49%
Improvement Value:$173,700
51%
Total Assessment$340,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,342-0.6%
2024$7,390+42.0%
2023$5,204-0.4%
2022$5,224+4.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5965, Page 148

Property Built

Built

Year Built: 1980