Skip to content

14 Chopin CourtJersey City, NJ 07302

Built 1982

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Oct 15, 2004

Property Information

Block12505
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page125

Building Details

Building Class---
Description1S-F-D-2U-H-G1
Dwellings2
ZoningI-3
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$260,900
49%
Improvement Value:$274,400
51%
Total Assessment$535,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,953-0.6%
2024$12,028+40.1%
2023$8,586-0.4%
2022$8,618+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

DeedBook 7400, Page 152Recorded11/18/2004

Property Built

Built

Year Built: 1982