Skip to content

379 First St.Jersey City, NJ 07302

Built 2006

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 29, 2025

Property Information

Block12603
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page126

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B+F-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,364
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$509,400
54%
Improvement Value:$431,000
46%
Total Assessment$940,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,999-0.6%
2024$21,131+40.1%
2023$15,084-0.4%
2022$15,140+4.5%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 7458, Page 326