Skip to content

391 First St.Jersey City, NJ 07302

Apartment
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$815,000
Last Sale Date
Dec 9, 2025

Property Information

Block12603
Lot8.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page126

Building Details

Building Class---
DescriptionPROP.4S-12U-G12
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,041
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,361,200
28%
Improvement Value:$3,475,900
72%
Total Assessment$4,837,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$48,679+9.4%
2024$44,491
Property History
Sales8

Property Sale

Sale
$815,000
Sq Ft1,041DeedBook 9960, Page 435Recorded1/23/2026

Property Sale

Sale
$829,000
Sq Ft960DeedBook 9934, Page 16Recorded10/1/2025

Property Sale

Sale
$813,000
Sq Ft960DeedBook 9923, Page 637Recorded8/20/2025

Property Sale

Sale
$825,000
Sq Ft945DeedBook 9922, Page 929Recorded8/18/2025

Property Sale

Sale
$980,000
Sq Ft1,136DeedBook 9902, Page 229Recorded5/22/2025

Property Sale

Sale
$599,000
Sq Ft755DeedBook 9900, Page 686Recorded5/19/2025

Property Sale

Sale
$580,000
Sq Ft651DeedBook 9900, Page 554Recorded5/16/2025

Property Sale

Sale
$915,000
Sq Ft997DeedBook 9907, Page 937Recorded6/23/2025