Skip to content

341 Monmouth St.(Unit C0208)Jersey City, NJ 07302

Built 1847

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Mar 5, 2014

Property Information

Block12608
Lot5
QualifierC0208
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page126

Building Details

Building Class---
Description4&5S-470U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage679
Acreage0.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
25%
Improvement Value:$302,700
75%
Total Assessment$402,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,992-0.6%
2024$9,049+40.1%
2023$6,459-0.4%
2022$6,483+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft679DeedBook 8964, Page 808Recorded3/28/2014

Property Sale

Sale
$23,153,333
DeedBook 8053, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 1847