Skip to content

341 Monmouth St.(Unit C0308)Jersey City, NJ 07302

Built 1847

Owner
---
Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Oct 1, 2025

Property Information

Block12608
Lot5
QualifierC0308
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page126

Building Details

Building Class---
Description4&5S-470U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage525
Acreage0.63

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$85,000
26%
Improvement Value:$245,500
74%
Total Assessment$330,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,380-0.6%
2024$7,426+40.1%
2023$5,301-0.4%
2022$5,321+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000
Sq Ft525DeedBook 9935, Page 330Recorded10/8/2025

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 8857, Page 159

Property Sale

Sale
$23,153,333
DeedBook 8053, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 1847