Skip to content

186 Wayne St.(Unit C0313)Jersey City, NJ 07302

Built 1847

Owner
---
Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Aug 22, 2025

Property Information

Block12608
Lot5
QualifierC0313
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page126

Building Details

Building Class---
Description4&5S-470U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage513
Acreage0.63

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$85,000
25%
Improvement Value:$254,900
75%
Total Assessment$339,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,590-0.6%
2024$7,638+40.1%
2023$5,452-0.4%
2022$5,472+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft513DeedBook 9925, Page 305Recorded8/27/2025

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft513DeedBook 9151, Page 256Recorded10/13/2016

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 8846, Page 855

Property Sale

Sale
$23,153,333
DeedBook 8053, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 1847