Skip to content

186 Wayne St.(Unit C0323)Jersey City, NJ 07302

Built 1847

Last Sale Price
$352,000
Last Sale Date
Mar 22, 2024

Property Information

Block12608
Lot5
QualifierC0323
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page126

Building Details

Building Class---
Description4&5S-470U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage589
Acreage0.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
24%
Improvement Value:$262,300
76%
Total Assessment$347,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,755-0.6%
2024$7,804+40.1%
2023$5,571-0.4%
2022$5,592+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$352,000
Sq Ft589DeedBook 9814, Page 194Recorded4/10/2024

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft589DeedBook 8947, Page 956Recorded12/12/2013

Property Sale

Sale
$23,153,333
DeedBook 8053, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 1847