Skip to content

186 Wayne St.(Unit C0418)Jersey City, NJ 07302

Built 1847

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Nov 7, 2020

Property Information

Block12608
Lot5
QualifierC0418
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page126

Building Details

Building Class---
Description4&5S-470U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,201
Acreage0.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
14%
Improvement Value:$591,400
86%
Total Assessment$691,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,439-0.6%
2024$15,536+40.1%
2023$11,090-0.4%
2022$11,132+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000
Sq Ft1,201DeedBook 9554, Page 81Recorded4/23/2021

Property Sale

Sale
$750,000
Sq Ft1,201DeedBook 9414, Page 882Recorded7/8/2019

Property Sale

Sale
$440,000

Property Sale

Sale
$23,153,333
DeedBook 8053, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 1847