Skip to content

187 Wayne St.(Unit C0305)Jersey City, NJ 07302

Built 1847

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Jul 10, 2019

Property Information

Block12608
Lot6
QualifierC0305
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page126

Building Details

Building Class---
Description4&5S-470U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage711
Acreage0.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
27%
Improvement Value:$270,200
73%
Total Assessment$370,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,267-0.6%
2024$8,318+26.0%
2023$6,602-0.4%
2022$6,627+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$455,000
Sq Ft711DeedBook 9418, Page 751Recorded7/23/2019

Property Sale

Sale
$383,000

From:

To:

Sq Ft711DeedBook 9036, Page 441Recorded5/4/2015

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 8462, Page 261

Property Built

Built

Year Built: 1847