Skip to content

187 Wayne St.(Unit C0405)Jersey City, NJ 07302

Built 1847

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Mar 7, 2016

Property Information

Block12608
Lot6
QualifierC0405
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page126

Building Details

Building Class---
Description4&5S-470U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,172
Acreage0.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
15%
Improvement Value:$565,200
85%
Total Assessment$665,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,854-0.6%
2024$14,947+40.1%
2023$10,670-0.4%
2022$10,710+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$675,000

From:

To:

Sq Ft1,172DeedBook 9108, Page 449Recorded3/28/2016

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft1,172DeedBook 8953, Page 181Recorded1/13/2014

Property Sale

Sale
$23,153,333
DeedBook 8053, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 1847