Skip to content

367 First St.Jersey City, NJ 07302

Built 2016

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 2, 2024

Property Information

Block12609
Lot2.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page126

Building Details

Building Class---
Description4S-ST-RC-3U-G4
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage6,712
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$699,000
26%
Improvement Value:$2,007,600
74%
Total Assessment$2,706,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$60,438-0.6%
2024$60,817+40.1%
2023$43,414-0.4%
2022$43,576+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2016