Skip to content

301 First St.Jersey City, NJ 07302

Commercial

Last Sale Price
$1,700,000
Last Sale Date
Aug 15, 2023

Property Information

Block12702
Lot1.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page127

Building Details

Building Class---
Description4S-B-C-6U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$840,000
85%
Improvement Value:$149,500
15%
Total Assessment$989,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,096-0.6%
2024$22,234
Property History

Property Sale

Sale
$1,700,000

From:

To:

DeedBook 9770, Page 683Recorded9/13/2023

Property Sale

Sale
$995,000
DeedBook 9359, Page 543