Skip to content

39 Maxwell St.(Unit C0003)Jersey City, NJ 07302

Built 2022

Last Sale Price
$1,398,000
Last Sale Date
Jan 3, 2023

Property Information

Block12703
Lot2
QualifierC0003
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page127

Building Details

Building Class---
Description5S-4U-P5-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,719
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$375,000
41%
Improvement Value:$779,400
85%
Total Assessment$920,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,557-0.6%
2024$20,686
Property History

Property Sale

Sale
$1,398,000
Sq Ft1,719DeedBook 9729, Page 329Recorded2/23/2023

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

Sale
$787,500
DeedBook 9142, Page 678