Skip to content

191-193 Newark Ave.Jersey City, NJ 07302

Built 1870

Last Sale Date
Nov 18, 1988

Property Information

Block12704
Lot4.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page127

Building Details

Building Class---
Description4S-B-3C-8U

Assessment

Land Value:$572,400
43%
Improvement Value:$755,500
57%
Total Assessment$1,327,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,652-0.6%
2024$29,838+40.1%
2023$21,300-0.4%
2022$21,379+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4053, Page 210

Property Built

Built

Year Built: 1870