Skip to content

78 Wayne St.(Unit C0202)Jersey City, NJ 07302

Built 2011

Last Sale Price
$999,999
Last Sale Date
May 31, 2018

Property Information

Block12705
Lot14
QualifierC0202
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page127

Building Details

Building Class---
Description4S-B-12U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,335
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
11%
Improvement Value:$840,000
89%
Total Assessment$940,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,990-0.6%
2024$21,122+28.7%
2023$16,411-0.4%
2022$16,472+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$999,999

From:

To:

Sq Ft1,335DeedBook 9315, Page 141Recorded6/15/2018

Property Sale

Sale
$640,000
DeedBook 8831, Page 295

Property Built

Built

Year Built: 2011