Skip to content

512 Jersey Ave.Jersey City, NJ 07302

Built 0001
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 10, 2015

Property Information

Block12705
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page127

Building Details

Building Class---
Description4S-B-2C-8U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$694,000
46%
Improvement Value:$806,000
54%
Total Assessment$1,500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$33,495+6.5%
2024$31,458+63.4%
2023$19,248-33.1%
2022$28,785+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 8896, Page 212

Property Sale

Sale
$31,300,000
DeedBook 7908, Page 170

Property Built

Built

Year Built: 0001