Skip to content

516 Jersey Ave.(Unit C0005)Jersey City, NJ 07302

Built 1892

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Apr 22, 2021

Property Information

Block12705
Lot31
QualifierC0005
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page127

Building Details

Building Class---
Description4S-B-C-6U-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage750
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,900
17%
Improvement Value:$315,200
83%
Total Assessment$380,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,488-0.6%
2024$8,541+213.1%
2023$2,728
Property History

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 9564, Page 966

Property Built

Built

Year Built: 1892