Skip to content

163 Columbus DrJersey City, NJ 07302

Built 1910
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 12, 2022

Property Information

Block12705
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page127

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-F-C-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$645,500
63%
Improvement Value:$384,000
37%
Total Assessment$1,029,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,989-0.6%
2024$23,133+40.1%
2023$16,513-0.4%
2022$16,575+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$570,000
DeedBook 7082, Page 260

Property Built

Built

Year Built: 1910