Skip to content

189 Columbus Dr.(Unit C0004)Jersey City, NJ 07302

Built 1878

Last Sale Price
$689,000
Last Sale Date
Feb 6, 2020

Property Information

Block12706
Lot9
QualifierC0004
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page127

Building Details

Building ClassC1194
Description4S-B-D-4U-H(1)
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage1,194
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
11%
Improvement Value:$605,900
89%
Total Assessment$680,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,205-0.6%
2024$15,300+40.1%
2023$10,922-0.4%
2022$10,962+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$689,000
Sq Ft1,194DeedBook 9480, Page 232Recorded3/19/2020

Property Sale

Sale
$395,000
DeedBook 7593, Page 341

Property Built

Built

Year Built: 1878