Skip to content

227 Columbus Dr.(Unit C0218)Jersey City, NJ 07302

Built 1847

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Dec 20, 2012

Property Information

Block12707
Lot1
QualifierC0218
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page127

Building Details

Building Class---
Description4&5S-470U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage863
Acreage0.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
20%
Improvement Value:$400,200
80%
Total Assessment$500,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,169-0.6%
2024$11,239+40.1%
2023$8,023-0.4%
2022$8,053+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 8888, Page 73

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 8616, Page 150

Property Built

Built

Year Built: 1847