Skip to content

227 Columbus Dr.(Unit C0314)Jersey City, NJ 07302

Built 1847

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Nov 18, 2014

Property Information

Block12707
Lot1
QualifierC0314
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page127

Building Details

Building Class---
Description4&5S-470U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage550
Acreage0.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
22%
Improvement Value:$295,800
78%
Total Assessment$380,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,503-0.6%
2024$8,557+40.1%
2023$6,108-0.4%
2022$6,131+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft550DeedBook 9009, Page 457Recorded12/3/2014

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 8653, Page 176

Property Built

Built

Year Built: 1847