Skip to content

227 Columbus Dr.(Unit C0414)Jersey City, NJ 07302

Built 1847

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 26, 2024

Property Information

Block12707
Lot1
QualifierC0414
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page127

Building Details

Building Class---
Description4&5S-470U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage950
Acreage0.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
19%
Improvement Value:$437,300
81%
Total Assessment$537,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,998-0.6%
2024$12,073+40.1%
2023$8,618-0.4%
2022$8,651+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$600,000
DeedBook 9334, Page 541

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 8897, Page 840

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 8816, Page 162

Property Built

Built

Year Built: 1847