Skip to content

227 Columbus Dr.(Unit C0418)Jersey City, NJ 07302

Built 1847

Last Sale Price
$482,190
Last Sale Date
Jan 29, 2008

Property Information

Block12707
Lot1
QualifierC0418
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page127

Building Details

Building Class---
Description4&5S-470U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,257
Acreage0.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
15%
Improvement Value:$546,800
85%
Total Assessment$646,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,443-0.6%
2024$14,534+40.1%
2023$10,375-0.4%
2022$10,413+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$482,190
DeedBook 8545, Page 146

Property Built

Built

Year Built: 1847