Skip to content

357 Varick St.(Unit C0524)Jersey City, NJ 07302

Built 1847

Last Sale Price
$549,000
Last Sale Date
Apr 2, 2009

Property Information

Block12707
Lot2
QualifierC0524
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page127

Building Details

Building Class---
Description4&5S-470U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,485
Acreage0.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
14%
Improvement Value:$621,800
86%
Total Assessment$721,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,118-0.6%
2024$16,219+40.1%
2023$11,578-0.4%
2022$11,621+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$549,000
DeedBook 8658, Page 563

Property Built

Built

Year Built: 1847