Skip to content

158 Mercer St.(Unit C9001)Jersey City, NJ 07302

Built 1890

Last Sale Price
$1,400,000
Last Sale Date
May 20, 2021

Property Information

Block12801
Lot13.01
QualifierC9001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page128

Building Details

Building Class---
Description4S+BT-B+F-8U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage6,967
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$360,300
38%
Improvement Value:$842,000
89%
Total Assessment$949,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,207-0.6%
2024$21,340+116.6%
2023$9,853+0.0%
2022$9,853
Property History

Property Sale

Sale
$1,400,000

From:

To:

Sq Ft6,967DeedBook 9581, Page 735NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded7/16/2021

Property Built

Built

Year Built: 1890