Skip to content

162 Mercer St.Jersey City, NJ 07302

Built 1890

Last Sale Price
$2,775,000
Last Sale Date
Jun 2, 2021

Property Information

Block12801
Lot13.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page128

Building Details

Building Class---
Description3S+BT-B&F-2U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage3,033
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$958,500
49%
Improvement Value:$1,425,000
73%
Total Assessment$1,956,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$43,677-0.6%
2024$43,951+601.0%
2023$6,270+0.0%
2022$6,270
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$2,775,000

From:

To:

Sq Ft3,033DeedBook 9578, Page 484NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded7/1/2021

Property Built

Built

Year Built: 1890