Skip to content

167 Wayne St.(Unit C0408)Jersey City, NJ 07302

Built 1847

Last Sale Price
$1,030,000
Last Sale Date
Feb 10, 2022

Property Information

Block12801
Lot1
QualifierC0408
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page128

Building Details

Building Class---
Description4&5S-470U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,640
Acreage0.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
10%
Improvement Value:$862,800
90%
Total Assessment$962,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,499-0.6%
2024$21,634+40.1%
2023$15,443-0.4%
2022$15,501+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,030,000
Sq Ft1,640DeedBook 9668, Page 728Recorded5/24/2022

Property Sale

Sale
$590,000
DeedBook 8729, Page 245

Property Built

Built

Year Built: 1847