Skip to content

95 Wayne St.Jersey City, NJ 07302

Built 0001
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 10, 2015

Property Information

Block12803
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page128

Building Details

Building Class---
Description4S-B-A-46U-H

Assessment

Land Value:$4,500,000
60%
Improvement Value:$3,000,000
40%
Total Assessment$7,500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$167,475-0.6%
2024$168,525+16.7%
2023$144,360-0.4%
2022$144,900+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 8896, Page 212

Property Sale

Sale
$31,300,000
DeedBook 7908, Page 170

Property Built

Built

Year Built: 0001