Skip to content

287 Barrow St.Jersey City, NJ 07302

Built 1865

Owner
---
Last Sale Price
$2,900,000
Last Sale Date
Mar 12, 2021

Property Information

Block12804
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page128

Building Details

Building Class---
Description4S-BT-B-D-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,759
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$810,000
39%
Improvement Value:$1,276,800
61%
Total Assessment$2,086,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$46,598+7.1%
2024$43,520+40.1%
2023$31,066-0.4%
2022$31,182+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$2,900,000
Sq Ft4,759DeedBook 9564, Page 267Recorded5/20/2021

Property Sale

Sale
$2,900,000
DeedBook 9564, Page 267

Property Sale

Sale
$1,800,000

From:

To:

DeedBook 9106, Page 75Recorded3/14/2016

Property Built

Built

Year Built: 1865