Skip to content

256 Montgomery St.Jersey City, NJ 07302

Built 1900
Other Exempt
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$860,000
Last Sale Date
Feb 12, 2024

Property Information

Block12804
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page128

Building Details

Building Class---
DescriptionCOMMON AREA
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage4,321
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:N/A
0%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment---

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$49,212+40.1%
2023$35,129-0.4%
2022$35,261+4.5%
2021$33,728+13.9%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$860,000
DeedBook 9804, Page 382Recorded2/24/2024

Property Sale

Sale
$635,000
DeedBook 9797, Page 453Recorded1/23/2024

Property Sale

Sale
$649,000
Sq Ft4,321DeedBook 9787, Page 470Recorded11/30/2023

Property Sale

Sale
$719,000
Sq Ft4,321DeedBook 9785, Page 501Recorded11/15/2023

Property Sale

Sale
$2,150,000

From:

To:

DeedBook 9177, Page 280Recorded2/2/2017

Property Built

Built

Year Built: 1900