Skip to content

256 Montgomery St.(Unit C0004)Jersey City, NJ

Built 1900

Owner
---
Last Sale Price
$692,000
Last Sale Date
Jan 11, 2025

Property Information

Block12804
Lot16
QualifierC0004
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page128

Building Details

Building Class---
Description4S-CB-4U-CONDO
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage783
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$159,600
28%
Improvement Value:$402,100
72%
Total Assessment$561,700

Sale
$692,000
Sq Ft783DeedBook 9875, Page 684Recorded1/29/2025

Property Built

Built

Year Built: 1900