Skip to content

311 Grove St.Jersey City, NJ 07302

Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 30, 2024

Property Information

Block12901
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page129

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-F-C-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$661,500
30%
Improvement Value:$1,515,500
70%
Total Assessment$2,177,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$48,612-0.6%
2024$48,917+40.1%
2023$34,919-0.4%
2022$35,050+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 3693, Page 340