Skip to content

38 Wayne St.Jersey City, NJ 07302

Built 1887
Apartment

Last Sale Price
$999,999
Last Sale Date
Oct 29, 2019

Property Information

Block12901
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page129

Building Details

Building Class---
Description4S-BT-B-D-8U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$650,000
41%
Improvement Value:$950,000
59%
Total Assessment$1,600,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$35,728-0.6%
2024$35,952+40.1%
2023$25,664-0.4%
2022$25,760+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$999,999
DeedBook 9469, Page 25Recorded2/4/2020

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 3432, Page 527

Property Built

Built

Year Built: 1887