Skip to content

129 Columbus Dr.Jersey City, NJ 07302

Industrial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 30, 2024

Property Information

Block12901
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page129

Building Details

Building Class---
Description1S-B & CB-IN
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$622,000
64%
Improvement Value:$354,900
36%
Total Assessment$976,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,814-0.6%
2024$21,951+40.1%
2023$15,669-0.4%
2022$15,728+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4673, Page 264