Skip to content

246 Montgomery St.Jersey City, NJ 07302

Built 1852

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 9, 2023

Property Information

Block12905
Lot2.01
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page129

Building Details

Building Class---
Description4S-B-7U-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage3,700
Acreage0.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$577,800
55%
Improvement Value:$473,100
45%
Total Assessment$1,050,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,467-0.6%
2024$23,614+40.1%
2023$16,856-0.4%
2022$16,919+117.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$6,900,000
DeedBook 9104, Page 455

Property Built

Built

Year Built: 1852