Skip to content

278 Barrow St.(Unit C2.01)Jersey City, NJ 07302

Built 1852

Owner
---
Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
May 2, 2024

Property Information

Block12905
Lot2.01
QualifierC2.01
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page129

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-6U-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,700
23%
Improvement Value:$376,600
77%
Total Assessment$489,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,926+123.7%
2024$4,885
Property History

Property Sale

Sale
$460,000
DeedBook 9027, Page 630

Property Sale

Sale
$875,000
DeedBook 9472, Page 734

Property Built

Built

Year Built: 1852