Skip to content

116 Newark Ave.Jersey City, NJ 07302

Built 1880

Last Sale Date
Jan 15, 1973

Property Information

Block13001
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page130

Building Details

Building Class---
Description3S-B-C-H

Assessment

Land Value:$1,600,500
15%
Improvement Value:$9,149,500
85%
Total Assessment$10,750,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$240,048-0.6%
2024$241,553+40.1%
2023$172,430-0.4%
2022$173,075+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3135, Page 380

Property Built

Built

Year Built: 1880