Skip to content

102 Columbus Dr.(Unit C0307)Jersey City, NJ 07302

Built 2007
Vacant Land

Last Sale Price
$999,000
Last Sale Date
Aug 9, 2023

Property Information

Block13001
Lot2
QualifierC0307
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page130

Building Details

Building Class---
Description5&11S-67U-CONDO
Dwellings---
ZoningC-4
Sq Footage1,289
Acreage1.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,200
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$81,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,813-0.6%
2024$1,825+40.1%
2023$1,302-0.4%
2022$1,307+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$999,000
DeedBook 9767, Page 851Recorded8/30/2023

Property Sale

Sale
$765,000

From:

To:

Sq Ft1,289DeedBook 8982, Page 933Recorded7/16/2014

Property Sale

Sale
$650,000
DeedBook 8406, Page 82

Property Built

Built

Year Built: 2007