Skip to content

102 Columbus Dr.(Unit C0704)Jersey City, NJ 07302

Vacant Land
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$999,000
Last Sale Date
May 22, 2024

Property Information

Block13001
Lot2
QualifierC0704
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page130

Building Details

Building Class---
Description5&11S-67U-CONDO
Dwellings---
ZoningC-4
Sq Footage1,192
Acreage1.6

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$88,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$88,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,976-0.6%
2024$1,989+40.1%
2023$1,420-0.4%
2022$1,425+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$999,000
Sq Ft1,192DeedBook 9825, Page 813Recorded6/3/2024

Property Sale

Sale
$720,000

From:

To:

Sq Ft1,192DeedBook 8995, Page 658Recorded9/17/2014

Property Sale

Sale
$586,000

From:

To:

Sq Ft1,192DeedBook 8995, Page 562Recorded9/17/2014

Property Sale

Sale
$680,000
DeedBook 8568, Page 150