Skip to content

102 Columbus Dr.(Unit C0709)Jersey City, NJ 07302

Vacant Land

Last Sale Price
$870,000
Last Sale Date
May 14, 2019

Property Information

Block13001
Lot2
QualifierC0709
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page130

Building Details

Building Class---
Description5&11S-67U-CONDO
Dwellings---
ZoningC-4
Sq Footage1,189
Acreage1.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,400
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$75,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,684-0.6%
2024$1,694+40.1%
2023$1,209-0.4%
2022$1,214+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$870,000

From:

To:

DeedBook 9411, Page 295Recorded6/20/2019

Property Sale

Sale
$87,678

From:

To:

Sq Ft1,189DeedBook 9129, Page 787Recorded7/8/2016

Property Sale

Sale
$785,000

From:

To:

Sq Ft1,189DeedBook 9016, Page 752Recorded1/9/2015

Property Sale

Sale
$545,000
DeedBook 8636, Page 337